Бюлетень – періодичне видання, вміст якого складають нормативні, інструктивні, довідкові, рекламні матеріали організації, що видає його. Бюлетень є періодичним виданням організації, який виходить кожен місяць або кожний квартал.

Фірмовий бланк – це один з елементів фірмового стилю, своєрідна візитна картка компанії. Фірмові бланки поряд з візитними картками, фірмовими конвертами та папками до представницької продукції компанії. Єдиний корпоративний стиль оформлення, підбір спеціальної колекції видів паперу для всього ряду представницької продукції неодмінні складові частини фірмового стилю сучасної компанії.

Блокноти, як один з засобів довгострокового рекламного впливу, використовують як при проведенні семінарів, конференцій, зборів, так і для повсякденної роботи. Дизайн та поліграфія блокнота, як носія іміджевої реклами, відповідають з корпоративному стилю компанії.

Запрошення – важливий атрибут підготовки до торжества. Люди, що одержали запрошення, будуть у першу чергу звертати увагу на оформлення й прикраси запрошувальної листівки.

Фірмовий конверт — не менш важливий носій корпоративного стилю компанії ніж візитка, фірмовий бланк чи папка. Тому компанії, що піклуються про свій імідж, відправляють ділову кореспонденцію у власних конвертах з фірмовою символікою.

Найпоширеніші формати конвертів:

  • C6 (114×162 мм);
  • E65 (110×220 мм) – євро конверт з вікном або без вікна, використовують для розсилання запрошеньлистівокфлаєрів тощо, або для ділової кореспонденції формату А4, складеної втроє;
  • C65 (114×220 мм);
  • C5 (162×229 мм) – для документів формату А5, складених навпіл аркушів формату А4, нестандартних листівок або карток;
  • C4 (229×324 мм) – для документів формату А4, журналівброшуррекламних проспектів;
  • B4 (250×353 мм);
  • E4 (280×400 мм);
  • К7 (90х140 мм).

Сертифікат (ДипломГрамота) — неодмінний атрибут урочистого заходу, що відзначає подію, досягнення або факт завершення важливого етапу у житті чи історії людей, компаній, спілок тощо.

Традиційно сертифікатиграмоти й дипломи виготовляють у форматі А4. При їх виготовленні використовується щільний крейдований папір або картон.

Фірмова папка – виріб з щільного паперу або картону, що служить для зберігання різного роду паперів, документів, рекламних матеріалів.

Папки бувають декількох видів:

  • суцільні без бічних клапанів – з одного аркуша матеріалу;
  • цільнокрійні з бічними клапанами – з цілого аркуша матеріалу;
  • з приклеєними кишенями (кишеня – клапан виготовляється з окремого аркуша паперу й потім приклеюється до основи);
  • с замковим кріпленням – папку можна розкласти не розриваючи, а потім зібрати знову.

Білборд – двобічний або однобічний рекламоносій великого формату, що розміщується на ніжці. Ефективно використовувати конструкції магістральних щитів формату 6х3 метри в рекламі, дозволяє планування більшості районів міста (широкі багатолюдні прямі вулиці з хорошою видимістю).

Банер – від англійського рекламного терміну: banner – вінілове полотно з покриттям для друку армоване поліетиленовою ниткою. Часто використовується для виробництва зображень в зовнішній рекламі.

Буклет – це надрукований аркуш паперу чи картону, що має один, два або більше згинів (фальців).

Завдяки невеликій вартості й високій інформативності буклет може стати для Вас найбільш ефективним видом рекламної поліграфії. У формі буклетів можна видати короткий путівник, рекламний проспект, програму концерту, карту міста для туристів тощо.

Рекламні буклети можна використати в рекламній компанії, яка буде проводитись в офісах, на вулицях, виставках і презентаціях.

Основні складові буклету:

  • візуальний ряд;
  • інформаційний блок, що описує продукцію, послугу тощо;
  • контактна інформація.

Рекламна листівка – друкований аркуш паперу, що відрізняється від буклету відсутністю згинів, один з найпопулярніших, недорогих та ефективних засобів рекламного впливу на споживача.

З листівок звичайно формують добірки. Наприклад, можна зробити добірку рекламних листівок про послуги підприємства й розмістити їх у фірмовій папці.

Стандартний формат для листівки – А4 (210 х 297 мм).

Плакат – листове поліграфічне видання, що використовується в рекламних, агітаційних, інформаційних або навчальних цілях, з яскравою графікою або художньою фотографією і, як правило, з коротким текстом.

Афіша – різновид плаката, неодмінний рекламний атрибут будь-якого концерту, вистави, кінофільму тощо. Формат плакатів – А3 і більше. Для захисту плаката від впливу зовнішнього середовища можна використати один з видів ламінування.

Проспект – рекламно-інформаційне неперіодичне видання, що містить систематизований перелік послуг, товарів або опис одного товару, призначеного до випуску, продажу або показу.

Для проспекту характерна велика кількість ілюстрацій – фотографій, схем, таблиць тощо.

За допомогою проспектів можна рекламувати компанію або новий напрямок бізнесу, появу нового товару або впровадження новітньої технології, розповісти історію компанії і показати стійкість ділових традицій.

Звичайний формат виготовлення проспектів – А4, але часто використовують нестандартні розміри.

Флаєр – яскраво оформлена рекламна листівка, що звичайно повідомляє про проведення рекламної акції або якого-небудь заходу.

Ресторани, нічні клуби, оператори стільникового зв’язку, магазини електроніки та побутової техніки, салони краси застосовують цей відмінний маркетинговий інструмент для просування своїх товарів і послуг. 

Якщо флаєр рекламує місця відпочинку, то на ньому зазвичай повідомляють тему й час проведення заходу, його учасників, а при необхідності — схему проїзду. При рекламі товару на флаєрі вказують його характеристики, фотографію та адресу магазину.

На відміну від запрошення (яке найчастіше є іменним), флаєр поширюється вільно і часто надає знижку при придбанні вхідного квитка або товару чи послуги.

Як правило, флаєри виготовляються на тонких сортах паперу у форматі 1/3 А4 (210 х 97 мм).

Брошура – багатосторінкове неперіодичне видання в м`якій обкладинці, об`ємом від 8 до 48 сторінок, скріплених скобою, ниткою або клеєм. Брошури ідеально підходять для презентаційних цілей або для розміщення великого об`єму інформації. Найпоширеніший формат для брошури – А4 та А5, але можливі і нестандартні розміри.

Журнал — періодичне видання у м`якій обкладинці, об`ємом, як правило, більш ніж  24 сторінки, що фінансується за рахунок передплати або реклами.

Каталог – зброшуроване або переплетене друковане неперіодичне видання, що містить систематизований перелік великої кількості товарів чи послуг і розраховане на тривале використання.

Каталог складається з послідовності рубрик, у більшості випадків з ілюстраціями, що дають основні відомості про кожен вид, тип, зразок пропонованої продукції або послуги. Таке друковане видання повинно мати бездоганний зовнішній вигляд і передбачає високу якість видавничого й поліграфічного виконання.

Основні види каталогів:

  • товарний каталог – складається з систематизованої послідовності рубрик, у більшості випадків з ілюстраціями, що дають основні технічні характеристики, спеціальні схеми тощо на кожен вид, тип, зразок запропонованої продукції або послуги;
  • презентаційний каталог – більшою мірою розповідають про саму фірму, її плани на майбутнє, послуги, реалізовані проекти тощо і містить якісні фотографії керівництва, співробітників, офісу й виробничих приміщень, схеми структурних підрозділів, баланси, звіти про фінансові результати.

Звичайний формат виготовлення каталогів – А4 і А5, але можливі й нестандартні розміри.

Книга – неперіодичне друковане видання об’ємом більш ніж 96 сторінок у твердій чи м`якій обкладинці, призначене для тривалого використання. Див. рис.2. Ексклюзивні видання, надруковані з використанням сучасних поліграфічних технологій, є не тільки прекрасним подарунком, але й можуть виконувати представницькі функції. Палітурки для таких видань часто виготовляють з тканини, шкіри, інших матеріалів, прикрашають тисненням, металом.

Елементи книги:

1 – клапан суперобкладинки;

2 – форзац;

3 – фронтиспис;

4 – титульний лист;

5 – суперобкладинка;

6 – книжний блок;

 7 – ляссе.

Клапан – частина титулки з нанесеним клейовим шаром для заклеювання, закриття. Може мати різну форму і розташовуватися уздовж довгої сторони або короткої сторони.

Форзац – конструктивний елемент видання, що скріплює книжковий блок з передньою сторінкою палітурної кришки. Може бути у вигляді однозгинного аркуша паперу, або у виді конструкції з двох листів.

Фронтиспис – сторінка із зображенням (портретом, ілюстрацією), що складає ліву частину розгорки з титульною сторінкою.

Титульний лист – сторінка видання, на якій розміщуються вихідні відомості. Види титульного аркуша : одинарний, подвійний (розворот і розпашний).

Суперобкладинка – використовується для захисту обкладинки від пошкоджень.

Ляссе – тасьма, яку приклеюють одним кінцем до корінця книжкового блоку, а усю іншу частину прокладають між сторінками блоку так, що інший кінець виступає за нижній обріз блоку.

Види книг:

  • наукові.
  • науково-популярні.
  • навчальні.
  • довідкові.
  • літературно-художні.
  • дитячі.

Друкована реклама розрахована на зорове сприйняття. Причому читач сприймає рекламне оголошення в такому порядку:

  • по-перше – дивиться,
  • по-друге – читає заголовок,
  • по-третє – читає текст.

Щоб справа дійшла до 3-його пункту необхідно цілком привернути увагу.

Деякі способи нав’язати рекламу

  1. Використання спеціальної вкладки, виконаної на більш товстою, фактурному папері, ніж сторінка, більш барвистою. Коли читач перегортує журнал перш, ніж придбати його, йому попадає на очі щось відмінне від просто сторінки. Природно такий матеріал рідко залишається непоміченим.
  2. Вклеювання до видання більш товстою сторінки. Його додаткова перевага полягає в тому, що журнал частіше і найлегше відкривається на цій сторінці. Реклама на таких вклейках барвиста, іноді рельєфна. Може бути представлена у вигляді розкладаються сторінок, плакатів.
  3. “Подменка”. Є певні смуги у виданні, на яких розміщується одна і та ж інформація. Читач постійно до неї звертається і коли на місці, наприклад, змісту, виявляється реклама, це природно запам’ятовується.

Реклама на внутрішніх сторінках видання

Якщо реклама на обкладинках і хитрі способи залучення уваги читачів є досить дорогим задоволенням, то реклама всередині видання більш доступна. У багатьох виданнях використовується модульна сітка.

Вона являє собою якийсь шаблон, що дозволяє організовувати матеріал на сторінці певним чином. Таким чином, кожен прямокутник розміщує в собі або основний текст, або малюнок, примітки.

Як правило, рекламодавцю пропонується кілька комбінацій модулів для розміщення реклами, в залежності від кількості інформації, що міститься в рекламі.

Розміщуючи рекламу усередині видання необхідно орієнтуватися на публікації, які її будуть оточувати. Найбільш ефективною буде реклама, вміщена разом з тематично спорідненої статтею. Висока ймовірність того, що, читаючи про яку-небудь технології, товар або послугу, читач захоче дізнатися, де це можна придбати або хоча б довідатися про ціни.

Найбільш дешевим і найменш ефективним є розміщення реклами в спеціальних рекламних блоках. Найчастіше вони розміщуються в кінці журналів або в спеціально відведеній рубриці.

Види рекламних блоків:

  1. на обкладинці або реклама на розвороті.
  2. на смугу.
  3. блоки, співвіднесені з розмірами модульної сітки, розміщуються всередині статті.
  4. спеціальні рекламні блоки.

Зорове сприйняття розвороту

При розміщенні реклами дуже важливим є її положення (на правій або лівій сторінці) і орієнтація на сторінці (горизонтальна чи вертикальна).

Друковане видання представляє собою зошит переважно вертикально витягнутого формату. На кожній сторінці є смуга набору, верхнє поле, нижнє поле, зовнішнє поле і корінцеве поле. Таким чином, на розвороті виходять два прямокутника, оточені полями. Для цілісного сприйняття їх зміщують трохи до центру і вгору. Такий підхід називається класичним. Однак, має місце більш сучасний підхід, коли обидві сторінки повторюють один одного.

Найбільш сприятливе місце розташування інформація знаходиться приблизно на середині сторінки, на гребені “хвилі”. Зображення як би підноситься над рештою тексту.

Особливістю людського зорового сприйняття, сформованого читанням, полягає в тому, що рух по горизонталі звичніше сприймати зліва направо, а по вертикалі – знизу вгору. Остання, тобто вертикаль, найбільш сильно привертає увагу. Звідси випливає висновок: на тлі коротких горизонтальних рядків і вертикальних смуг вертикальний блок реклами помітніше, ніж горизонтальний. Це правило працює при розміщенні реклами в статтях. Однак при побіжному перегляді журналу горизонтальний блок використовувати вигідніше. Стовпці статей тоді здаються не такими вертикальними, і погляд ковзає по ним аж до самого нижнього поля, де і натикається на горизонтальний рекламний блок. До того ж, якщо використовувати яскраві і контрастні квіти, реклама буде сильно виділятися на фоні сірого фону статті.

 Принцип рівноваги

Композиція повинна бути врівноважена незалежно від цілей реклами. Вихідною точкою, що визначає рівновагу, буде оптичний центр, який знаходиться приблизно на 1/8 вище фізичного центру оголошення. Існує два види рівноваги: формальне і неформальне.

Перше – абсолютна симетрія щодо лінії, що проходить через оптичний центр. Використовувати таке рівновагу слід, при необхідності підкреслити стабільність і консерватизм образу.

Друге – неформальне, або візуальне рівновагу. Елементи різних розмірів, форм колірної інтенсивності або затіненості на різних відстанях від оптичного центру – більш важкий предмет ставитися ближче до центру і врівноважується більш легким, але розташованим довше від нього. При конструюванні реклами частіше застосовується неформальне рівновагу, струм як воно робить композицію більш цікавою, образною і емоційною. Один елемент завжди має домінувати.

Хороший спосіб привернути увагу – використовувати контрастні кольори, розмір і стиль. Але при цьому необхідно, щоб композиція залишалася єдиною. Будь-який елемент, від відсутності якого оголошення, ніяк не постраждає, повинен бути прибраний.

Колір сам по собі несе емоційний заряд, грамотне застосування кольору дозволяє посилити емоційне сприйняття реклами, збільшити її запам’ятовуваність.

Слід врахувати, що той же по спектральному складу колір сприймається людським оком по-різному, в залежності від оточення. Наприклад, білий колір на синьому тлі візуально здається рожевим, більш “теплою” і навпаки на червоному тлі – більш “холодним”. Подібні перетворення відбуваються і з іншими квітами. Більш світлі елементи візуально здаються більшими, ніж темні, навіть якщо реально вони одного розміру. Однак, крім того, слід пам’ятати про те, що кольори які можуть бути отримані в друкарні, не завжди збігаються з тим, що ми бачимо на моніторі, і далеко не всі можуть бути отримані в принципі.