На сучасному етапі розвитку друкарської справи для здобуття якісного результату необхідно володіти глибокими знаннями властивостей матеріалів, вживаних для друку накладу.
Папір – багатокомпонентний матеріал, що в основному складається зі спеціально відібраних дрібних рослинних волокон тісно переплетених між собою, зв’язаних силами зчеплення різного виду та, утворюючих тонкий лист.
Якість видання багато в чому визначається папером, на якому воно надруковане. Одна і та ж друкарська продукція може абсолютно по-різному виглядати на різному папері, тому дизайнер повинен добре уявляти собі результат друку на тому або іншому папері. Перш ніж розробляти оригінал-макет, необхідно визначити, який папір буде використаний для його друку і враховувати це при розробці. Основним показником, що характеризує папір, є її щільність, яка вимірюється вагою квадратного метра паперового аркуша (г/м2).
Для кожного типу видань характерне використання паперу певного типу:
- газетний – використовується для друку газет, недорогої періодичної літератури, навчальних посібників. Відрізняється низькою ціною при досить прийнятній якості. Як правило, має різні відтінки і вкраплення;
- офсетний– найчастіше використовується при друці періодичних видань середньої якості і книг. Відрізняється білим кольором, гладкістю, однорідністю;
- крейдований– відрізняється високою гладкістю поверхні, що дозволяє виконувати високоякісний друк. Крейдований папір використовується дуже широко для періодичних видань високої якості, реклами, буклетів і іншої барвистої друкарської продукції;
- текстурований– розрізняється виглядом тиснення («льон», «шкаралупа»). Використовується, як правило, для обкладинок книг і журналів. Завдяки текстурі обкладинка, надрукована на такому папері, набуває оригінального вигляду і властивості (окрім візуальної дії надає ще і тактильне);
- картон – використовується для виготовлення упаковки, а також для обкладинок. За якістю картон можна умовно розділити на трьох типів: чистоцелюлозний картон з первинних волокон і макулатурний картон. Для поліпшення поліграфічних якостей на верхній, а інколи і на нижній шар наносять крейдяне покриття.
Встановлюються три ряди форматів паперу А, В, С. Основним рядом є ряд А, застосування ряду В допускається у рідких випадках, формати ряду С повинні застосовуватись для таких виробів, як папки, конверти.
Формати позначаються буквами, які вказують ряди форматів, і цифрою, яка вказує, скільки разів вихідний формат даного ряду поділений на дві рівні частини.
Важливе значення для якості продукції має правильний вибір паперу, який необхідно підбирати відповідно до призначення видання. Для деяких видів видань личитиме краще папір грубий чи шорсткуватий, ніж крейдований.
Папір для друку ділять на декілька сортів, що позначені відповідними номерами:
Папір № 0 – папір високої якості.
Папір №1 найбільш міцний та білий, на ньому друкують видання, що призначені для довгого строку використання (енциклопедії, збірники поезій і т. д.),.
Папір №2 – значну кількість підручників та інших видань порівняно обмеженого строку використання (вибілений на половину).
Папір №3 – переважно видання невеликого об’єму, що призначені для короткого терміну використання, наприклад, відомчі інструкції).
За гладкістю папір розрізняють:
- матовий,
- крейдяний,
- каландрований.
Чим гладкіший папір, тим, як правило, можна краще віддрукувати на ньому ілюстрації. Тому книжки з ілюстраціями, особливо відтінковими, видавництва друкують на крейдяному папері.
Для поліграфічної промисловості папір випускають у вигляді листів або в рулонах.
Листовий папір випускають в чотирьох основних форматах:
- 60х92;
- 70х92;
- 70х108;
- 84х108 см.